Кучето е не просто домашен любимец – то е част от семейството. Затова е важно да знаем какво е безопасно и полезно за него, когато става въпрос за храната му. Нашите четириноги приятели често се изкушават от ароматите на нашата домашна храна, а ние можем да се изкушим да споделим лакомствата си с тях. Но това, което е вкусно и здравословно за нас, не винаги е безопасно за тях. Тази статия ще ви помогне да разберете кои храни са подходящи и кои трябва да избягваме, включвайки ги към списъка “Забранените храни”, за да запазите любимеца си здрав и щастлив. Ще разгледаме не само опасните храни за кучета, които могат да причинят сериозни здравословни проблеми, но и ще ви предложим здравословни храни, които ще направят вашето куче щастливо и здраво. Подгответе се да научите как можете да осигурите най-доброто за вашия верен приятел и да се уверите, че той ще бъде до вас в добро здраве и настроение.
Забранените храни
Шоколад
Въпреки че кучетата обичат миризмата на шоколад, той е токсичен за тях и никога не трябва да им се дава. Ако кучето изяде шоколад в по-голямо количество, трябва веднага да му окажете помощ. Какво да направите?
- Предизвикайте повръщане – Това може да помогне за изхвърлянето на шоколада от стомаха.
- Дайте активен въглен – Той ще се свърже с теобромина и ще му попречи да навлезе в кръвоносната система.
- Хидратирайте кучето – Накарайте го да пие колкото се може повече вода.
- Посетете ветеринар – Те могат да приложат антиконвулсанти, за да предотвратят евентуални припадъци.
Цитрусови плодове
През лятото няма по хубаво от плодове като грейпфрут, лимон, лайм и портокал, но трябва да ги запазим за себе си. Лимонената киселина, която съдържат може да причини диария, повръщане и в най-лошия случай, депресия на централната нервна система.
Сурово тесто с мая
Докато вашето куче може да хапва малки парчета хляб, суровото тесто определено не е вариант. Дрождите в тестото могат да причинят газове в храносмилателната система на кучето, което е болезнено и може потенциално да разкъса стомаха му или да причини дилатация на стомаха и волвулус.
Домашна храна = вредна храна
Картофи
Не става въпрос за всички картофи, а за обикновения кафяв картоф, който използваме за да си направим пържени картофки например. Той има няколко вредни ефекта върху нашият домашен любимец:
- Токсичност – картофите съдържат соланин, който е токсичен и причинява проблеми с храносмилателната и нервната система.
- Въглехидратите могат да доведат до затлъстяване, панкреатит и диабет.
- Имат висок гликемичен индекс, което е възможно да доведе до бързо повишаване на кръвната захар.
Лук и чесън
Лукът и чесънът са много токсични за кучетата. Те причиняват окислително увреждане на червените кръвни клетки, което води до анемия и потенциална смърт. Мислите, че е изял някое от тях? Ето ги и празинаците:
- Бледи венци
- Обезцветена или тъмна урина
- Повръщане
- Нестабилно дишане
- Повишена сърдечна честота
- Некоординирани движения (атаксия)
Мляко и лактоза
Някои кучета имат непоносимост към лактоза, което води до стомашни неразположения като повръщане или диария. Ако вашето куче реагира силно на млечни продукти, най-добре е да ги избягвате.
Солени храни
Солта е важна за мускулната и нервната функция, но кучетата с хронични заболявания като бъбречни, сърдечни или чернодробни проблеми трябва да се наблюдават и да се ограничи консумацията на сол.
Здравословна домашна храна за куче
Докато има много храни, които са опасни за кучетата, има и множество здравословни алтернативи, които можете да включите в тяхната диета:
- Морковите са богати на витамини и минерали.
- Ябълки – Съдържат витамин А и С, но избягвайте семките.
Ориз
Често се обсъжда какъв вид ориз е подходящ за кучетата спекулира се, че белият ориз би могъл да е отровен за тях, но това изобщо не е вярно. Нека разгледаме фактите: белият ориз е по-лесен за храносмилане и често се препоръчва при кучета с разстроен стомах или диария. Минусът при него е, че заради много обработка той няма високо съдържание на фибри и хранителни вещества. Кафявият ориз е най-често препоръчван за кучетата, заради високото съдържание на фибри, минерали и витамини, както и заради подпомагането на храносмилането.
- Сварено месо – Като пилешко или пуешко, без подправки.
- Спанак – Богат на желязо и витамини, но трябва да се дава в малки количества.
- Риба – Варена риба като сьомга е богата на омега-3 мастни киселини, които са полезни за кожата и козината на кучето – сьомга, пъстърва, херинга. Специално бялата риба е изключително лесно смилаема и е подходяща за кучета с чувствителен стомах.
Диета за куче… ако забравим за готвеното
Гранулираната храна предлага балансирано съотношение на хранителни вещества, специално формулирано за оптимално здраве и добро самочувствие на вашият пухкав приятел. Тя осигурява лесна дозиране и съхранение, като същевременно минимизира риска от недостатъчност или излишък на отделни хранителни компоненти. В същото време, домашно приготвената храна може да бъде предизвикателство в набавянето на всички необходими витамини и минерали, от които кучето ви има нужда.
Балансирането между суха храна и готвена с правилните съставки е ключовото решение за поддържането на оптимално здраве и разнообразие. Въпреки това се довете на вашия ветеринар за персонализирани съвети относно любимеца Ви.