Котката като задължителен месояден любимец трябва да има правилно балансирана и прецизна диета. Хората, които решат да имат котка у дома, трябва да научат за нейните поведенчески и хранителни нужди. Правилно подбраната храна или домашната диета е отлична защита срещу много нежелани заболявания. Трябва да се помним, че когато решим да осиновим котка, тя става напълно зависима от нас. Днес ще Ви какво е важното при хранене на малко коте и как да се справите сами, дори без майката.
Хранене на малко коте на 1 месец (0-4 седмици)
Първата храна за новородени котенца е майчиното мляко под формата на коластра. Заедно с коластрата котенца вземат хранителни вещества и антитела, хормони, ензими и растежни фактори. Котенца на практика печелят 90% от имунитета чрез коластра.
- Майчино мляко: В първите четири седмици от живота на котенцето, най-добрата храна за него е майчиното мляко. То осигурява всички необходими хранителни вещества и антитела, които защитават котето от болести.
- Често хранене: Майката трябва да бъде на разположение за кърмене през целия ден, тъй като новородените котенца се хранят на всеки 2-3 часа.
- Поддържане на топлина: Важно е котенцата да бъдат в топла и удобна среда, тъй като новородените не могат сами да регулират телесната си температура.
Ако котето е без майка, поздравления – току-що си станал неговият най-добър приятел и личен готвач. Подготви се за много нощни смени! Как да храним коте без майка?
- Заместители на майчиното мляко: Ако котето е без майка, трябва да се храни със специална формула за котенца (котешко мляко), която може да се намери в зоомагазини или ветеринарни аптеки. Ако не намерите такова купете козе прясно мляко. Никога не използвайте краве, тъй като то не съдържа правилните хранителни вещества и може да причини стомашни проблеми.
- Както споменахме по-рано чрез кърмата те вземат множество полезни витамини, минерали и коластра, които иначе не биха от обикновеното мляко. Важно е да му осигурите хранителни добавки, чрез които да си ги набави.
- Метод на хранене: Използвайте бутилка с биберон или спринцовка, за да храните котето.
- Честота: Котенцата без майка също се нуждаят от хранене на всеки 2-3 часа, включително и през нощта.
- Стимулиране на отделянето: Майката обикновено облизва коремчето на котенцето, за да го стимулира да уринира и изхожда. Вие трябва да направите това с помощта на влажна кърпа или памуче, като нежно масажирате областта около гениталиите след всяко хранене.
Колко пъти на ден да се хранят котенца?
През първата седмица от живота си те са в състояние да ядат 10 – 15% от телесното си тегло наведнъж. През следващите седмици количеството се увеличава до 20 – 25% от телесното тегло. Тези първи дни са от решаващо значение за правилното развитие на котката през следващите години.
След тези първи седмици, плавно, можете да преминете на по-търда храна. Започнете да въвеждате влажна храна (консерва) за котенца около четвъртата седмица. Можете да я смесите с млякото за да е по-мека в началото. Около 8-та седмица вече трябва да може да консумират твърда храна. Съветваме Ви да го храните с високо протеинови храни от premium или super premium клас. Разгледайте асортимента ни и изберете най-доброто за вашия домашен любимец.
Младите котенца, поради интензивния си растеж, могат да ядат много по-често от възрастните. Постоянният достъп до храна също няма да работи тук. Оставяйки храна в купата нон-стоп, няма да осигурим на котката този важен поведенчески инстинкт. В идеалния случай котенцата биха били хранени на всеки два или три часа през деня. За съжаление, това често не е реалистично, поради факта, че не винаги сме у дома. Ето защо, в тази ситуация, най-добре е да се разпределят чести ястия, докато сме у дома. Всичко зависи от породата котка и нейната генетика, но обикновено котката яде около 200 гр на ден.
Кога да започнете да използвате храна за възрастни котки?
Превръщането на котенцето в сериозен възрастен котарак е като дипломиране – в един момент си бебе, а в следващия вече си готов да завземеш света (или поне дивана)!
- Около 9-12 месеца можете постепенно да преминете към храна за възрастни котки.
- Преходът трябва да бъде плавен, като постепенно смесвате новата храна със старата в рамките на седмица. На този етап котенцата могат да бъдат хранени 2 пъти на ден.
Съвети:
- Вода: Винаги осигурявайте прясна и чиста вода на котенцата, независимо от възрастта им.
- Контрол на теглото: Следете теглото на котенцето, за да сте сигурни, че се развива правилно. Следенето на теглото на котето е важно – все пак не искаш да отгледаш пухкаво топче, което се търкаля вместо да ходи, нали? (Въпреки, че би било супер сладко)! Консултирайте се с ветеринар, ако имате притеснения относно теглото или развитието му.
- Играчки и активност: След 4-тата седмица започнете да осигурявате играчки, които ще помогнат на котенцето да развие своите ловни инстинкти и координация.