С наближаването на лятото се увеличава вероятността от топлинен удар при животните. Затова любимците, които са ентусиазирани да излизат на разходки дори през пиковите летни месеци, могат да бъдат застрашени. Топлинен удар може да възникне дори при не много горещо време, защото някои животни са по-чувствителни към топлина. Докато някои са в състояние да издържат на високи температури, всички животни не са: от влечуги до бозайници.
Признаци на
Топлинният удар е форма на хипотермия. Когато това се случи, температурата на тялото може да достигне около 40 градуса или по-висока от нормалния диапазон. Признаците за топлинен удар при котки и кучета са много сходни. Ако се притеснявате, че вашият домашен любимец преживява или може да преживее хипотермия, ето признаците, които трябва да търсите:
- Световъртеж / слабост / летаргия.
- Ограничена или никаква урина.
- Повръщане/гадене.
- Тъмно червени или бледи венци.
- Слюноотделяне/прекомерна слюнка.
- Ярко червен език.
- Тревожност/дискомфорт.
- Много сух нос/кървене от носа.
- Припадък.
- Припадъци или мускулни тремори.
Особено уязвими породи и животни
Някои породи кучета и котки са по-уязвими към топлинен удар, отколкото други. Кучета с плоски муцуни, като мопсове и булдози, имат по-трудно време да регулират телесната си температура, тъй като дишат по-трудно. По-възрастните животни, както и тези с наднормено тегло или здравословни проблеми, също са по-податливи на топлинен удар.
Предотвратяване на топлинен удар при животните
Предотвратяването на хипотермия при животните е от съществено значение за тяхното благосъстояние. Ето няколко съвета, за да предпазите косматите си приятели през горещите летни месеци:
1. Избягвайте да оставяте домашния си любимец в гореща кола, дори и за кратко време.
2. Осигурете много прясна вода и сянка на вашия домашен любимец, когато е навън.
3. Избягвайте да упражнявате домашния си любимец през най-горещите части на деня. Разходките рано сутрин или късно вечер са идеални.
4. Внимавайте за горещата настилка, която може да изгори лапите на вашия домашен любимец. Придържайте се към тревни площи, когато разхождате домашния си любимец.
5. Помислете за инвестиране в охлаждаща постелка или жилетка за вашия домашен любимец, за да регулирате телесната му температура.
Ако подозирате, че домашният любимец получава инсулт във ваше присъствие, дайте му първа помощ, като…
- Веднага заведете домашния любимец на хладно място.
- Опитайте да напръскате хладна вода около него.
- Подовете и плочките са по-хладни от килимите и бетона, така че поставете домашния любимец там.
- Леко намокрете кожата, главата и козината на вашия домашен любимец за охлаждащ ефект – не наливайте вода внезапно, тъй като това може да ги дезориентира.
- Избягвайте стриктно пакети с лед и ледено студена вода, тъй като това може да влоши инсулта.
- Незабавно се свържете с ветеринарен лекар.
Как ветеринарите ще помогнат при топлинен удар на вашия домашен любимец?
Важно е да се отбележи, че топлинният удар се категоризира като спешна медицинска помощ, която изисква незабавно внимание. Дори когато домашните любимци изглеждат добре или се възстановяват, най-добре е да ги прегледате от ветеринаря, за да сте в безопасност.
Ветеринарите могат да се грижат за топлинните удари по различни начини в зависимост от сложността на ситуацията.
Честите лечения са:
- Охлаждащи процедури
- Поставяне на домашния любимец на система за бързо компенсиране на течности
- Даване на подходящи лекарства
- Добавка с кислород
- Кръвни изследвания
- Непрекъснато наблюдение